Victorieee!

Am început excelent anul 2018. Cu un Dino Pita magnific şi restul echipei foarte motivat am reuşit să ne impunem pe teren propriu împotriva formaţiei Phoenix Galaţi, echipă care ne-a bătut în prima etapă a campionatului la ea acasă.

În prima repriză Pita a reuşit să marcheze toate aruncările, înztrte care şi 5 de trei puncte din tot atâtera încercate. La pauză a avut 21 de puncte secondat de Alin Borşa şi el în zi de graţie. Mureşeanul nostru a reuşit câteva slam-dunkuri de efect şi două triple. Ritmul jocului nostru a fost atât de sufocător în prima repriză, încât gălăţenii nu au reuşit să ne ajungă din urmă.

După pauză oaspeţii au început cu un run de 11-2, dar tigrii au găsit resursele pentru a nu lăsa adversarul prea aproape. Un impuls mare a adus şi Bogdan Stăncuţ, jucătorul care a punctat mai mereu când ne trebuiau cel mai mult punctele marcate. Astfel Galaţiul nu a mai avut şanse reale de victorie, chiar dacă s-au apropiat o dată la cinci puncte.

Bravo tigrilor! Este a cincea victorie pe teren propriu din şase partide disputate!